?

Pomoc 

 

Wprowadzenie

 

Portal Konsultacji Społecznych powstał w celu poznania Państwa opinii i oceny projektów i przedsięwzięć Urzędu Gminy Szadek. Głównym zadaniem portalu jest przekazywanie informacji na temat działań podjętych przez gminę. Strona portalu jest ogólnodostępnym portalem internetowym i składa się z kilku podstawowych elementów, które zostały opisane poniżej.

 

 

Widok strony portalu:

 Portal

 

 

Opis wskazanych narzędzi:

 

1

Menu główne, zbudowane jest z katalogów, oraz podkatalogów, w których zamieszczone zostały informacje i artykuły.

2

Za pomocą Wyszukiwarki głównej, użytkownik może przeszukiwać treści zawarte na portalu. Wyszukiwanie odbywa się po treści artykułów aktualnych oraz archiwalnych. Działanie wyszukiwarki jest standardowe, czyli należy wpisać słowo bądź frazę, które najlepiej opisuje poszukiwaną informację, a następnie użyć symbolu lupy, bądź klawisza klawiatury Enter. W przypadku nieprawidłowych rezultatów wyszukiwania lub zbyt dużej ilości wyświetlonych pozycji, użytkownik może skorzystać z Wyszukiwarki zaawansowanej, gdzie za pomocą dostępnych narzędzi może sprecyzować kryteria poszukiwania.

3

Wersja PDF, użycie narzędzia spowoduje wygenerowanie pliku PDF z wyświetlanym artykułem oraz listą artykułów.

4

XML, użycie narzędzia pozwala na wyświetlenie strony w postaci XML.

5

Drukuj, użycie narzędzia umożliwia wydrukowanie zawartości widoku strony.

6

Pomoc, użycie narzędzia spowoduje wyświetlenie artykułu pomocy.

7

Wersja strony dla osób niedowidzących, użycie narzędzia umożliwi wyświetlenie strony w wersji z dużym kontrastem. Użytkownik może skorzystać także z opcji powiększania lub zmniejszania czcionki.

8

Okna dodatkowe, po prawej stronie artykułu mogą znajdować się elementy, w których użytkownik odnajdzie dodatkowe informacje.

9

Pobierz załącznikprzycisk dostępny jest w sekcji Załączniki, umożliwia wyświetlenie, lub pobranie i zapisanie na dysku komputera wskazanego pliku.

10

Pobierz wszystkie załączniki przycisk dostępny jest w sekcji Załączniki, umożliwia wyświetlenie, lub pobranie i zapisanie na dysku komputera wszystkich plików (znajdujących się w sekcji).

11

Kanał RSS, dzięki tej funkcjonalności, użytkownik ma możliwość otrzymywania informacji zaraz po ich zamieszczeniu na portalu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z czytnika RSS, który wyświetla zawartość RSS. Należy skopiować link kanału RSS do czytnika, wówczas wiadomości będą wysyłane automatycznie.

12

Wyszukiwarka, umożliwia przeszukiwanie artykułów i treści tylko we wskazanym katalogu (elemencie) menu, odnośnik do Wyszukiwarki zaawansowanej umożliwia przeszukiwanie po dodatkowych kryteriach. Lista dostępnych pól w wyszukiwarce zaawansowanej, uzależniona jest od metryki danego katalogu.


Uwaga: przeszukiwanie odbywa się tylko po aktualnych wersjach artykułów, aby przeszukiwać po artykułach archiwalnych użyj wyszukiwarki zaawansowanej i zaznacz odpowiednie pole.


 

13

Narzędzia sortowania pozwalają na modyfikowanie kolejności wyświetlania artykułów na liście.

14

Lista artykułów wyświetlana jest po wskazaniu jednego z elementów Menu głównego. Wygląd listy, liczba pozycji, sposób wyświetlana może być różny, dla każdego elementu menu. Po wskazaniu jednej z pozycji listy artykułów (odnośnik Więcej), odwiedzającemu stronę zostanie wyświetlona treść artykułu wraz z załącznikami (jeżeli takie dodano).

15

Patrz Dodatkowe narzędzia.

16

Patrz Stopka strony z odnośnikami.

 

 Stopka strony z odnośnikami

 

Ankiety – po użyciu odnośnika, system wyświetli listę opublikowanych na portalu ankiet. W celu zapoznania się z pełną treścią pozycji, należy kliknąć na nazwę ankiety. Uzupełnienie i zapisanie ankiety spowoduje wygenerowanie podsumowania w postaci wykresu. Przy każdym tytule ankiety znajduje się termin, do którego jest ona aktywna.

Ankiety

 

 

Podsumowanie wypełnionej ankiety

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie ankiety

 

 

Mapa strony - mapa serwisu jest ustrukturalizowanym spisem wszystkich podstron serwisu WWW. Stanowi niejako jego spis treści pozwalający w szybki sposób, odnaleźć pożądaną podstronę. Mapa serwisu tworzy się automatycznie na podstawie struktury serwisu i nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony użytkownika czy też administratora serwisu.

 Mapa strony

 

Dodatkowe narzędzia

Powiązane artykuły – w sekcji prezentowana jest lista artykułów powiązanych z wyświetlanym artykułem. Kliknięcie na tytuł poszczególnego artykułu spowoduje wyświetlenie jego treści.

 

Powiązane artykuły

 

Komentarze – rozwinięcie pola umożliwia skomentowanie artykułu. Internauta, który chce wysłać komentarz musi uzupełnić wyświetlone pola. W polu Weryfikacja, należy przepisać oba wyrazy znajdujące się na obrazku, zaznaczyć pole zgody a następnie, kliknąć przycisk Wyślij. Wysłany komentarz wraz z odpowiedzią, zostanie wyświetlony pod belką Komentarze (w danym artykule), dopiero po opublikowaniu go przez moderatora strony. 

 

Komentarze

 


Uwaga: o widoczności pola Komentarze, pod treścią danego artykułu, decyduje administrator systemu.


 

Metryka – rozwinięcie pola spowoduje wyświetlenie dodatkowych danych odnoszących się do wyświetlanego artykułu.

 

Metryka

 

Historia zmian – rozwinięcie pola spowoduje wyświetlenie listy, imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej oraz czas wykonania zmian prezentowanego artykułu.

 

Starsze wersje artykułu – rozwinięcie pola spowoduje wyświetlenie listy wcześniejszych wersji wyświetlanego artykułu. Kliknięcie na jedną z pozycji spowoduje wyświetlenie pełnej treści artykułu w jego wcześniejszej wersji.

 
Starsze wersje artykułu

 

Wersja nieaktualna artykułu

Starsze wersje artykułu

 

Dodatkowo pod danym artykułem użytkownik, może odnaleźć odnośnik Pokaż archiwalne, którego użycie spowoduje wyświetlenie archiwalnych wersji artykułów. Artykuły archiwalne prezentowane są z pieczątką Wersja archiwalna.

 

 

 

Liczba odwiedzin : 4121
Podmiot udostępniający informację : Urząd Gminy i Miasta Szadek
Osoba wprowadzająca informację : admin admin
Osoba odpowiedzialna za informację : Administrator Techniczny Administrator Techniczny
Czas wytworzenia: 2014-09-01 10:14:53
Czas publikacji: 2014-09-01 10:14:53
Data przeniesienia do archiwum : Brak